Üyelik Girişi
MENÜ BAŞLIKLARI
Site Haritası
Hava Durumu
Steve Jobs’un Son Sözleri
EKLEYEN:AFULU   


İş dünyasında başarının zirvesine ulaştım. Diğerlerinin gözünde hayatım mükemmel bir başarı misaliydi.

Gel gör ki, iş dışında çok az mutluluğum oldu. Sonuçta, maddî zenginlik hayatımın gerçek bir parçasıydı, artık alışmış olduğum.

Şu anda, hasta yatağında yatarken ve bütün hayatımı hatırlayıp gözden geçirirken fark ediyorum ki; o kadar gurur duyduğum herkes tarafından tanınma, takdir edilme ve bu maddî zenginlik, yaklaşan ölümle soluyor ve anlamını yitiriyor.

Karanlığın ortasında yaşam destek ünitelerinden çıkan yeşil ışıklara bakıyor, onların mekanik seslerini işitiyorum, ölümün nefesinin giderek yaklaştığını hissediyorum.

Artık biliyorum ki; hayatımızı idâme ettirecek kadar maddiyata ulaştığımızda maddiyatla alakası olmayan meselelerin peşinden gitmeliyiz. Maddiyattan daha önemlidir, olmalıdır bu meseleler.

Belki ilişkilerimiz, belki sanat, belki de daha genç olduğumuz zamanlardan bir rüya, bir emel. Hiç durmaksızın maddiyat peşinde koşmak bir insanı yoldan çıkmış bir varlığa dönüştürür, aynı benim gibi.

Tanrı bize hisleri diğer tüm insanların kalbindeki sevgiyi hissedebilmemiz için verdi, maddiyatın bizi uyutarak yönlendirdiği yanlış algılar için değil.

Ömrüm boyunca kazandığım paraları yanımda götüremem, götürebileceğim sadece sevgiyle beslenmiş hatıralarım.
İşte bunlar gerçek zenginliğin, senin yanında hep kalacak olan, sana devam etmen için güç ve ışık verecek olan.

Sevgi bin kilometre boyunca gidebilir. Hayatın sınırı yoktur. Arzu ettiğin yere kadar git. Yükselmek istediğin kadar yüksel. Hepsi senin yüreğinde ve ellerinde.

Dünyadaki en pahalı yatak hangi yataktır? ”Hasta yatağı.”

Arabanı sürmesi için bir adamın olabilir, sana para kazandıracak insanların olabilir, ama senin için hastalığını yaşayacak kimseyi bulamazsın. Kaybedilen maddiyat tekrar elde edilebilir. Ama kaybettiğinde tekrar elde edemeyeceğin bir şey var: Hayat.

Biri ameliyat odasına girdiğinde bitirmesi gereken bir kitap olduğunu farkeder: ”Sağlıklı Yaşam Kitabı”.

Şu anda hayatın hangi aşamasında olursak olalım, zamanı geldiğinde perde inecek.

Ailene, eşine, arkadaşlarına duyduğun sevgindir asıl hazinen. Kendinle iyi geçin.

Diğerlerini daima sev ve şefkat et.
  
489 kez okundu

Yorumlar

EN ÇOK OKUDUĞUM BÖLÜM SON ZAMANIN HİKAYESİ     21/09/2016 23:09

En çok ilgimi çeker insanların ölümü hissetikleri ölümün çok yakınlarına geldikçe söyledikleri çok para kazananların kazandıklarından hiç huzur bulmadıklarını okudum durdum. Fakat insanoğlunun bu dünyadaki algısı para hırsı deniz suyu ile susuzluklarını giderdiikleri gibi gördüm kazandıkaça daha çok daha çok yetineni yeter diyeni çok az gördüm. Görmeyen gözler için paylaştığın için teşekkür ederim AFULU kardeşim..
Cevat KILINÇDEMİR

     19/09/2016 12:25

hayat böyle bir şey bizleri ne mutlu ediyorsa öyle yaşayalım.yaşamak ve mutlu olmak çok güzel
mustafa maden

     09/09/2016 09:09

Gerçekten alınacakları olan bir yazı.
mustafa ustaoğlu

     08/09/2016 21:28

<< hiç ölmeyecek gibi bu dünyaya yarın ölecek gibi öbür dünyaya >> atasözü
Hüseyin KURT

çalışmak     08/09/2016 21:23

<> atasözlerinden biri ata sözleri yılların emeğinden yılların deneyiminden sonra ortaya çıkmışlardır bu nedenle değerlidir değer vermek gerekir dinlemek uygulamak lazım ölümü her an ensesinde hissetmek öbür dünyaya hazır olmak sadece namaz kılmak zekat vermek hacca gitmekle olmuyor dinimizin emrettiği her şeyi yapmak gerekiyor öncelikle rabimizin bize emanet ettiği canımıza iyi bakmak gerekiyor bunun yanısaıra diğer canlılarada iyi bakmak gerekiyor ailene iyi bakacaksın emirleri yerine getir gerisini merak etme teşekkürler fazıl
Hüseyin KURT