Üyelik Girişi
MENÜ BAŞLIKLARI
Site Haritası
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°
ALGI OPERASYONU

EKLEYEN:AFULU

ALGI OPERASYONU

1989 yılı...Türkiye ilk defa pizza dükkanlarıyla tanışır.Türkiye’ye birkaç dükkan açarak pazarın nabzını yoklayan ünlü marka aldığı sonuçla şoka girer.Bekledikleri gibi olmaz.Boğazına düşkün olduğu için pizzayı seveceğini düşündükleri Türk tüketicisi, pizzayı sevmez.Dükkanlarkapatılır.Geri dönülür.

1991 yılı.Murakami-Wolf-SwensonProductions’ın ürettiği bir çizgi film dünyada büyük ilgi görür.Yapımcı şirket Türkiye’deki bir özel kanala bu çizgi filmi teklif eder.Kanal şaşkındır, fiyat gerçekten olması gerekenin %10’udur.Adeta kapandaki peynir gibi duran bu teklifi kaçırmaz özel kanal.Yayınlanmayabaşlar.Çizgi film Türkiye’de de çok tutulur.Oyuncakları, rozetleri, kartpostalları, defterleri ve kitap kapları ile müthiş bir pazarlama da beraberinde gelir.

1994 yılına gelindiğinde çizgifilm dizisi milyonlarca çocuğu ve genci etkisi altına almıştır.Bu çocuklar tuhaf bir biçimde annelerinden pizza pişirmesini istemeye başlar.Türk anneleri pizzayı nasıl yapacağını bilmez.Talep gitgide artar.Derken pizza zinciri dükkanlarını yeniden aktif hale getirir, yeni dükkanlar açar.Çocuğu yemek yemeyen anneler mecburen pizza sipariş eder.Liseli, üniversiteli gençler arasında bir itibar nesnesi haline gelir. Türk mutfağının demode lahmacunu, pidesi terk edilmiş, gençler gruplar halinde pizza dükkanlarına gider hale gelir.

Tesadüfen (!) pizza talebini patlatan bu çizgifilmi çoktan tahmin ettiniz değil mi?Bravo! O çizgi film “Ninja Kaplumbağalar”!O pizza zincirini de tahmin ediyorsunuzdur, onu da buraya yazmayayım.

Şimdi o çocuklar büyüdü, çizgifilmi ilk izleyenler 30’larına geldi.İlk jenerasyon genç evli, yeni nesil aile oldu.Onlardan sonraki jenerasyon şimdilerde üniversite öğrencisi, ya yurtta ya da öğrenci evinde kalıyor.İlk jenerasyondaki evliler evde yemek pişirmek yerine sık sık şöyle diyor : “Pizza mı söylesek?”Bir sonraki jenerasyon da yurt odasına ya da öğrenci evine neredeyse her akşam pizza sipariş ediyor.

İşte algılarımız böyle yönetiliyor.20-30 yıllık stratejiler çiziliyor, uygulanıyor.Bizim eğlenceli diye olarak izlediğimiz masum çizgifilmler, diziler, sinema filmleri birtakım fikirlerin beyinlerimize çok daha hızlı zerk edilmesini sağlayan katalizörlerden ibaret.Ve emin olun, bu bilinçaltı pazarlamacıları, bu algı sihirbazları bize sadece pizza yedirmiyor…!

Bu sadece bir örnekti,Her Amerikan filminde Apple bilgisayarların görünmesi bugünkü Apple çılgınlığının temeliydi.Her filmde sabah işe giderken elinde Starbucks kahve ile koşturuyor olması bugün bir kahveye 15 lira ödüyor olmamızın müsebbibi.Afrika’da ayağında ayakkabı olmadığı için petşişe bağlayan Afrikalı gençlerin elinde içine su doldurulmuş Coca-Cola kutularıyla gezmeleri ve bununla sınıf atladıklarını düşünmeleri de yıllardır Coca-Cola’nın yaptığı “MUTLULUK” reklamlarının sonucu. Gerçekte mutlu olmayanlar içtikleri içecekten mutluluk akıtmaya çalışıyor işte, başka bir şey değil.

Biz hatırlamayız ama babalarımızın hayranı olduğu Western (Vahşi batı) filmlerindeki karizmatik kovboyu. O kovboyun ağzındaki Marlboro sigarayı babalarımız bugün hala bırakabilmiş değil. Etkiye bakar mısınız?İşte bu yüzden unutmayalım;Bize sunulan görüntülerin, reklamların, film ve dizilerin %99’u bir amaca hizmet ediyor.İnanmadan, etkilenmeden, kendimizi kaptırmadan önce iki kere düşünelim.

“Bütün uyuyanları uyandırmaya bir tek uyanık yeter” diyordu MalcolmX,Uyanık olmayana pizzayı da yedirirler, kolayı da içirirler üzerine de bir sigara yaktırırlar.

Afiyet olsun!

 

-Alıntı

-ÖMER EKİNCİ / STAR GAZETESİ

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
401 kez okundu

Yorumlar

     23/06/2016 13:31

DÜNYANIN TÜM NİMETLERİNİ G-7 YİYORSA TÜRKİYENİN NİMETLERİNİ KİM YİYOR ACABA DERKEN DEVREM YAZIN İÇİN TEŞEKKÜRLER SAĞLIKLI KAL...
mustafa maden

HAYATIMIZ ALGI OPERASYONLARIYLA GELİP GEÇİYOR. 1     20/06/2016 14:33

Aslında geçmişte ve halen yaşamakta olduklarımıza dünya ölçeğinden baktığımızda; Dünyanın tüm nimetlerini yiyen bitiren G-7 diye hepinizin bildiği ülkelerin kendileri ile maşaları tarafından yapılan Ekonomik, Sosyal, Eğitim, Din, Politik, Terör ve tüm yaşam alanlarımızı kapsayan bir algı operasyonu var. Önceki yazdığın Jasmin Hanımın meradaki otlayan hayvanlarını göremediği gibi oluyor.
Cevat KILINÇDEMİR

HAYATIMIZ ALGI OPERASYONLARIYLA GELİP GEÇİYOR. 2     20/06/2016 14:45

Bizi ve bütün dünya yı algı operasyonları ile yöneten G-7 ülkeleri insanların gerçekleri görmesini istemiyorlar. Benim üzüldüğüm biz algı operasyonlarının peşine takılıp hep bir yönlere savrularak, ülkemize ve kardeşliğimize çok büyük zarar veriyoruz . Çünkü biz okumuyoruz, araştırmıyoruz, sorgulamıyoruz, düşünmüyoruz. Sonuçta algıyı yaratanların görüşü bizim görüşümüz, bizim düşüncemiz oluyor. Onların yarattıkları algıyla birbirimizi yiyip bitiriyoruz hem de durmadan bir PATOZ gibi öğütüyoruz biribirmizi tüketiyoruz. Düşündükçe ülkem adına bunlara çok üzülüyorum. Yaşadıklarımızdan sadece bir noktasını dile getirdiğin için teşekkür ederim AFULU kardeşim..
Cevat KILINÇDEMİR

     20/06/2016 11:28

Çok güzel bir yazı bir solukta okudum. çok doğru.Fazıl teşekkürler
mustafa ustaoğlu

batı hayranlığı     20/06/2016 09:50

bizlerde bir hastalık batı hayranlığı batı hayranlığı olmazsa olmazlarımızdan hayran olmayanlarına hemen GERİCİ etiketini yapıştırmak apayrı bir moda halbuki batının bizlerden alacağı örnekler olması lazımken biz onlardan alıyoruz iyi konular için eyvallah ama birde kötü örnekler varki insanın tüylerini ürpertiyor (alkol,uyuşturucu,terör ) allah sonumuzu hayretsin çok güzel bir konuya değinmişsin fazıl teşekkürler
Hüseyin KURT