Üyelik Girişi
MENÜ BAŞLIKLARI
Site Haritası
Hava Durumu
KİRAZ
EKLEYEN:AFULU

KİRAZ VE MEYVE KURTLARI NASIL OLUŞUR ?

Meyve iç kurtlarının meydana gelmesinde de, bazı sebepler görev almaktadır. Bunların nasıl oluştuğunu bilmeyen kimseler, bunların meyvenin kendisinden geldiğini, ya da kendiliğinden ortaya çıktığını zannetmektedirler. Bu konuda en çok insanı yanıltan kiraz meyvesindeki iç kurtlardır. İlk bakışta, dışarıdan meyvenin içine hiçbir girişin olmadığı görülmektedir. Öyleyse meyve iç kurdu burada nasıl teşekkül etmiştir?

Şimdi bunu anlamak için kiraz meyvesinin ilk teşekkülüne dönerek gelişmeleri adım adım takip edelim.  Kiraz meyvesi, kiraz çiçeğinin gelişmesi ve farklılaşmasıyla  meydana gelir. Başlangıçta çiçekte dişi organ denen ve meyveyi verecek olan taslak vardır. Aynı çiçekte, çiçek tozlarını taşıyan erkek organlar da mevcuttur. Çiçekteki organlar belli bir olgunluğa ulaşınca, çiçek tozları tarafından tozlaşma olur ve böylece döllenen ve meyve taslağı denen yumurtalık gelişmeye başlar. Henüz taç yapraklar düşmeden bu safhada, kiraz iç kurdu kelebeği tarafından, bu meyve taslağına, yani çekirdekle zar arasına  yumurta bırakılır. Bu yumurta, zamanla gelişen meyvenin dış kabuğunun içinde kalır. Bırakılan yumurtadan kurtçuk çıkar ve meyve ile beslenir. Her kiraz meyvesinde ancak bir tane meyve iç kurdu bulunabilir. Bunun sebebi de şudur: 

Döllenmiş  meyve taslağına yumurtayı bırakan kelebek, bu meyve taslağının etrafını bir sıvı ile sıvar veya bir koku bırakır. Tıpkı bir elmanın etrafının elma şekeri tarafından sarıldığı gibi. Dolayısıyla, daha sonra buraya gelen kelebekler, bu meyveye kurt bırakıldığını anlarlar ve ona yumurta bırakmazlar. 

Her meyvedeki iç kurdun gelişmesi ve yumurta bırakılma devreleri ile bu yumurtaları bırakan canlılar farklılık gösterir. Meselâ, elma iç kurdu yumurtaları, genelde elma meyvesi fındık büyüklüğüne ulaşınca bırakılmaktadır. Meyvelerin cinsine göre yumurta genelde sineğin yumurta hortumuyla meyvenin içine bırakılmaktadır. Bu hortumun açtığı delik,  zamanla meyvenin gelişmesi esnasında kapatılmaktadır. Biz de, o kurtçuğun meyvenin içine nasıl girdiğini çözememekteyiz. Zamanla meyvenin içinde yumurtadan çıkan kurtçuk, meyve içi ile beslenir ve meyve iç kurdu şeklini alır.

Sonuç olarak; meyve kurtları değişik şekillerde teşekkül etmektedirler. Ancak hepsinde ortak nokta, mutlaka bir canlının ürünü olmalarıdır. Kelebek veya sinekler, yumurtalarını, doğrudan çiçek teşekkülü esnasında bırakmakta, ya da, belli bir olgunluğa ulaşmış meyvelerin içerisine hortumlarıyla koymaktadırlar. Meyvenin içerisinde bu yumurtalardan kurtçuklar çıkmakta ve gelişerek meyve iç kurdunu hasıl etmektedirler.

VE KİRAZIN FAYDALARI

ASPİRİNDEN 10 KAT DAHA FAYDALI AĞRI KESİCİ
*Kirazın faydaları saymakla bitmiyor... Ama uzmanlara göre en önemli özelliği ağrıların dindirilmesinde aspirinden bile daha faydalı olması...
*Uzmanların verdiği bilgiye göre Kiraz meyvesi ağrıların dindirilmesinde aspirinden daha fazla etkili oluyor. Araştırmacılar bu etkiyi kirazda bulunan 'antosiyanin' isimli kimyasalın yaptığını bildirmektedir.
*Kirazda 12-25 miligram arasında antosiyanin bulunmakta ve bu maddenin ağrı kesici etkisinin aspirinden on kat daha fazla olduğu bildirilmekte.
GÜNDE 20 KİRAZ:* Araştırıcılara göre, günde 20 kiraz yemek bir Aspirin almakla eşdeğer görülüyor. Ayrıca kirazda bulunan antosiyanin maddesi E ve C vitaminlerine benzer antioksidan etki yapmaktadır.
*KİRAZ STRESE BİREBİR
**Kiraz ağrı kesici özelliğinin yanı sıra bir numaralı stres yok edici olarak tanımlanıyor...
**Yapısındaki bol fosforuyla* sinirleri kuvvetlendirerek sakinlik sağlıyor.
*A vitamini kaynağı karoten içeren kiraz, *aynı zamanda gözlerin dostu.
**Kirazın bir diğer özelliği ise *kadınların menopoz* dönemlerinde dertlerine derman olması.
*KİRAZ BÖBREK DOSTU*
**İdrar söktürücü* özelliğiyle böbreklerin dostu olan kiraz vücudu zehirli maddelerden temizliyor.
**Kiraz ürik asit ve ürat* tuzlarının vücuttan atılmasını sağladığı için romatizma ve gut hastalıklarıyla eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde de kullanılıyor.
**Kirazın içinde bulunan kinik asit* ise böbreklerin taş ve kum yapmasını önlüyor... Dahası kum ve taş dökmeye yardımcı oluyor.
*EN İYİ ZAYIFLATICI*
*Kirazın sadece böbrekler değil aynı zamanda *safra kesesi taşının dökülmesine de* yardımcı olduğu biliniyor.
*Kiraz en önemli özelliklerinden biri de *vücuttaki fazla suyun* atılmasını sağlaması... Dolayısıyla da *dolaylı olarak zayıflamaya yardımcı* oluyor.
*Kirazın ayrıca peklik giderici özelliği bulunuyor. Özellikle bayat yemeklerle *pastırma, sucuk gibi gıdaların zararlarını önlüyor.
*Kiraz* kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını ve kanın temizlenmesine de büyük katkıda bulunuyor...
*SİVİLCELER İÇİN DERMAN
**Kirazın özellikle ergenlik dönemindekiler* için mucize niteliğinde bir yararı var... Kanı temizleyen kiraz yüzde oluşan sivilcelerin giderilmesini sağlıyor.
**Kiraz suyunun yüz* ve boyun kısımlarına sürülmesi de deride kırışıklıkları önleyip gideriyor...
*KARACİĞER İÇİN ÇOK FAYDALI
**Karaciğerin dostu olan kiraz, *hastalıklar, fazla ilaç tüketimi ve zehirlenmeler sonucu zorlanan karaciğerin yükünü* hafifleterek iyileşmesine yardım ediyor.
*Kiraz tüketimi ile karaciğer zamanla normale dönüyor ve safra salgısı artıyor. Böylece sindirim gücünü artırıyor
*ŞEKER HASTALARI İÇİN EN İYİ TATLI
**Kirazda bulunan *'levüloz' adlı şeker kolay* sindirilebildiği için şeker hastaları hiçbir tehlike oluşmadan kiraz yiyebiliyor.
*Ayrıca içerdiği madensel *madde ve vitaminler nedeniyle hastalıklara karşı dayanıklılığı artırıyor*
*KİRAZIN MEYVESİ KADAR AĞACI DA ŞİFA KAYNAĞI*
**Kirazın ağaç kabukları yüksek ateşe* ve pekliğe iyi geliyor...
**Kirazın yaprakları*, müshil olarak kullanılıyor...
**Kirazın çiçekleriyse* göğsü yumuşatıcı olarak faydalı...
**Kirazın çekirdekleri* ısıtıldıktan sonra bir beze sarılarak karın bölgesinde ağrıların giderilmesi için kullanılıyor.
** Kirazın sapları*, idrar söktürücü olduğu gibi bronşite karşı kullanılıyor.
*SAPLARLA HAZIRLANAN ŞİFALI İÇECEK
*Bronşite karşı birebir olarak nitelenen kirazın saplarından özel bir şurup hazırlayabilirsiniz...
*NASIL HAZIRLANIR? :
*Gölgede iyice kurutulan sapla şurup veya demleme hazırlanabilir. Saplar gerekirse kıyılarak bir gün süreyle su içinde ıslanmaya ve yumuşamaya bırakılıyor. Bir litre su içine bir küçük avuç sap konularak hazırlanacak demlemeden günde 3-4 fincan içiliyor. Bu demleme günde iki kez el ve ayak banyosu şeklinde de kullanılabiliyor. Ya da hazırlanan kiraz sapı demlemesi taze veya kurutulmuş kiraz üzerine boşaltılarak yarım saat bekletildikten sonra süzülerek aynı dozda içilebiliyor.
**Sapları ayrık ve mısır püskülü* ile kaynatılarak demlendiğinde ayak *ve karın şişliği;*
**Arpa ile kaynatılarak* elde edilen demlemeyse idrar söktürücü olarak kullanılıyor.
**Dövülmüş çekirdeğinin kaynatılmış* suyu idrar zoru sorununa yardımcı oluyor.
*KİRAZ ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:*
*Uzmanlar, kiraz alırken temiz, parlak ve hasarsız olmasına dikkat edilmesini istiyor.*
Tavsiyeler şöyle;
**Kirazın rengi koyu olanlar her zaman daha tatlıdır.
**Saklarken kirazın saplarını çıkarmazsanız ömrü daha uzun olur.
**Yıkamadan plastik bir kaba koyup buzdolabında saklayın ve daima yemeden önce yıkayın.
**Buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığında 1-2 saat bekletirseniz tadı daha lezzetli olacaktır. Taze kirazların 2-4 gün içinde tüketilmesi gerekir.
**Kirazı ayrıca derin dondurucuda saklayabilirsiniz.Bunun için kirazın çekirdeklerini çıkarmanız gerekir.
  
9126 kez okundu

Yorumlar

kiraz     01/07/2014 11:57

arkadaş yazdıklarından en çok ben faydalandım diyabilirim çünki memleketim kiraz memleketi gerçi bu sene çiftçi bu işten ekmek yiyenler hüsrana uğradı önce seçim arifesinde -15 olan hava kiraz dahil tüm meyvelere çiçekleri döktürdü arkasından kurtulan bir kısım meyveler dolu ile perişan oldular her neyse yukarıdaki yazıda anlayamadığım tek şey ilaçlamalar neticesinde hiç kurt olmayan kirazlar topla 2 gün beklet kendiliğinden kurtlanıyor nasıl oluyor kendisi üretmiyorsa selamlar
Hüseyin KURT

kiraz     01/07/2014 11:56

arkadaş yazdıklarından en çok ben faydalandım diyabilirim çünki memleketim kiraz memleketi gerçi bu sene çiftçi bu işten ekmek yiyenler hüsrana uğradı önce seçim arifesinde -15 olan hava kiraz dahil tüm meyvelere çiçekleri döktürdü arkasından kurtulan bir kısım meyveler dolu ile perişan oldular her neyse yukarıdaki yazıda anlayamadığım tek şey ilaçlamalar neticesinde hiç kurt olmayan kirazlar topla 2 gün beklet kendiliğinden kurtlanıyor nasıl oluyor kendisi üretmiyorsa selamlar
Hüseyin KURT

KİRAZI ÇOK SEVİYORUZ     01/07/2014 10:42

Yukarıdaki anlatıma göre kirazın içinde mutlaka bir kurt veya kurtçuuk bulunuyor acaba aşağıda sayılan faydalara bir katkısı oluyormudur acaba ama her şeye rağmen mevsimin en güzel meyvesi diyebilirim faydaları tartışılamaz az bir zamanda sofralarımıza girip çıktığı için çok hoş oluyor. HER ŞEY ZAMANINDA olduğu gibi Teşekkürler AFULU kardeşim....
Cevat KILINÇDEMİR