Üyelik Girişi
MENÜ BAŞLIKLARI
Site Haritası
Hava Durumu
EDEP

EKLEYEN:AFULU

 Bu yazıyı internete yükleyen arkadaş şöyle bir not düşmüş.
"Şimdilerde bunları yaparsanız gerici derler. Çünkü medeni bir toplumda yaşıyoruz. Bu tip davranışlar zamana uymaz." demiş. 

Şimdilerde bunları yaparsanız ne derler bilmiyorum ama bu kadar ince düşüncenin ve saygının kalmadığı kesin.  
Medeni toplum olmanın göstergesi nedir? medeni olmayı kim ne ile ölçer bilemiyorum ama yaşadığımız  zamanın, hangi toplum kurallarına uyduğunu da tespit etmek oldukca zor. (Aslında kuralda kalmamış) 

TARİHİMİZDEN "EDEP" ÖRNEKLERİ !!!

 

Eskiden "Kapıyı kapat!" denilmezmiş. Allah (cc) kimsenin kapısını kapatmasın diye düşünülürmüş. "Kapıyı ört, ya da sırla" denilirmiş. Kapının kapanmadan yavaşça örtülmesi edebdenmiş.

 

“Lambayı söndür” demezlermiş. Allah (cc) kimsenin ışığını söndürmesin. "Lambayı dinlerdir" derlermiş. Lamba yakılmaz, uyandırılırmış.

 

Uyuyan birisi uyandırılmak İçin sarsılmaz veya adı ile çağırılmazmış. "Agâh ol erenler" derlermiş. Nezaket, incelik, edeb her işin başı imiş de ondan... Ona eren uyanık olurmuş. İnsanların sözü kesilmez, işaret ve işmar edilmez, fısıltılar, gizli konuşmalar hoş karşılanmazmış.

 

Hanımlar beylerine "Efendi" derlermiş, "siz" derlermiş. Hanımefendiliklerini gösterirlermiş.

 

Gezerken yere yumuşak basılır, ses çıkarmamaya çalışılırmış. Yerdeki haşerata basmamaya özen gösterdiği için adı "Karınca basmaz Efendi” ye çıkan insanlar varmış.

 

Kapıdan çıkarken arkasını dönmemek, geri geri çıkmak edebdenmiş.

 

Kapı eşiğindeki misafirlere ait ayakkabılar, dışarıya doğru değil, içeriye doğru çevrilirmiş. "Git bir daha gelme!" der gibi değil de. "Gitsen de ayağının yönü buraya dönük olsa" dercesine dizilirmiş.

 

Canlı cansız her şeyin bir hatırı varmış. Eskiler hayatı o kadar nurani, o kadar temiz, o kadar manâlı yaşarmış.

  
786 kez okundu

Yorumlar

nezaket     02/07/2014 00:53

bizim zamanımız ve daha eskilerdeki nezaket incelik mesafirlik misafirperlik usul adap edep ayıp haram helal gibi kelimelerle anlamlarını deyim yerindeyse büyüklerimiz tarafından metazoride olsa öğretildi yaşatırıldı iyikide yaşamışız eğer bu kelimelerle yaşamak uymak gericilikse şahsım adına gerici olmaktan gurur duyuyorum keşke bizim çocuklaımızda aynı kelimelerle büyüyebilselerdi teşekkürler kardeşim
Hüseyin KURT

NEZAKET İNCELİĞİN ŞİMDİKİ DEĞİŞİKLİĞİ MARKA MODEL      01/07/2014 10:21

Eskilere bakınca insan insanlık çok ön planda olduğu için kimbilsin bizim daha bilmediğimiz bizim daha duymadığımız ne adet ne görenekler verdır kimbilsin . Yukarıda yazılanlardan ÖRTMEK ayakkabının yönünün içeriye olmasını duyardık örtmek kelimesini alışkanlıktan olsa halamkullanıyoruz ama bizlerde eskilerde kaldık artık simdi insan insanlık marka model yani paranın karşılığına göre ölçülüyor bu zamanda başka bir ölçü aleti kalmadı sadece araba telefeon giyim markaları ön planda HAYATIN İNSANIN İNSANLIĞIN marka ve modeline bakan bakılan kalmamamış kısaca bu bu olayın gericiliği ilericiliği de yok varsa yoksa para kusura bakılmasın ama gerçek bu teşekkürler AFULU kardeşim...
Cevat KILINÇDEMİR