Üyelik Girişi
MENÜ BAŞLIKLARI
Site Haritası
Hava Durumu
Necati KARATÜRK
nekaraturk@hotmail.com
BABALAR
26/05/2015

BABALAR "BABİŞKO" OLDU

Hayat yavanlaştı mı ne?
Sanki bir şeyler eksik. Bir şeyler farklı gibi.
Hani her zaman alıştığınız bir damak tadınız vardır. Bir yemek getirirler önünüze. Onun kokusundan, duruşundan, tadından, lezzetinden daha öncekilere benzeyip benzemediğini hemen anlarsınız ya!
İşte aynen öyle bir şey!
Hayatımızın da eski tadı, tuzu, lezzeti kalmadı, sanki yavanlaştı. Her şey biraz daha soğuk, biraz daha buruk gibi…
Farkında olmadan atladığımız, es geçtiğimiz ya da unuttuğumuz bir şeyler var. Hayat tarzımız, anlayışımız değişiyor. O eski günlerin aile sıcaklığı, hürmeti, efendiliği, geleneği kaybolmak üzere. Birbirlerine saygıyla hitap edenler azaldı. Kahvenin hatırı 40 gün bile sürmüyor artık. Komşusuyla karşılaşınca selam verip, hatırını soran hatırşinaslar yok şimdi.
Komşusunu tanımıyor ki selam versin!
**
Necip Fazıl’ın şiirindeki tarif, sanki topluma da yansımış.
Üç katlı ahşap evin her katı ayrı âlem!
Üst kat: Elinde tesbih, ağlıyor babaannem,
Orta kat: Mavs oynayan annem ve âşıkları,
Alt kat: Kız kardeşimin tamtam da çığlıkları.
Şimdi apartmanlardaki hayat bu hâle geldi. Kimsenin kimseden haberi yok gibi yaşıyor. Yan komşuyu soyarlarken, taşınıyorlar zannedilen bir anlayış ve yabancılaşma var. Hayat bağlarının ipleri kopmuş.
Hele aile içi ilişkiler. Fertler arasında buzdan duvarlar var sanki. Çocukları bilgisayarlar, televizyonlar yetiştiriyor. Babalar "babişko" oldu. Eskiden babalar, evin hürmet edilen yol gösteren büyüğü idi. Sözü dinlenirdi. Toplumda gelenekleri yaşatan sarsılmaz bir aile yapısı vardı. Şimdi yabancı kültürlerin akımı aileleri esir aldı. Babişkolar çocuklarının dünya isteklerini karşılayan para kasası gibiler. Ailedeki değerleri ise bütçeleri kadar…
Bu soğuk ilişkiler şehir ortamına da yansımış. Sabırsız, aceleci, anlayışsız, soğuk, birbirini tanımaz bir psikolojiye bürünmüş insanlar, dokunsanız patlayacaklar kıvamına gelmişler. Işıklarda dururken, yeşil yanar yanmaz, daha elinizi vitese atmadan kornaya basanlar... Yollarda önce ben geçeceğim anlayışında olanlar... Metrobüslerde, tramvaylarda birbirini iteleyenler… "Lütfen önce siz buyrun!" diyen centilmenlere rastlanmıyor pek.
**
Bir okurumuzdan mektup gelmişti.
“Eski günler nerede? Birbirimizi çok sever sayardık. Fazla bir şeyimiz yoktu ama birbirimize anlayışımız vardı. Şimdi her şeyimiz var. Fakat saygımızı, sevgimizi yitirdik sanki” diye yazmış.
Ne kadar haklı…
Şimdi çok şeylerimiz var ama, sanki bir şeyler eksik, bir şeyler farklı gibi…
Hayat yavanlaştı mı ne?

Halil Önür

25.5.2015

 2346 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

teşekkür     18/06/2015 13:34

şimdi bu yazıyı okuyupta bunun bu yazılanların üzerine çok şeyler eklenebilir ama gel görelim toplum öyle bir hal aldıki ne söylesen farklı düşüncer hakim oluyor herkes kendi yargı değerlerini ortaya sürüp öyle karar veriyor o bizim çocukluğuğmuzdaki ataerkil aile kavramı terk ediliyor toplumu bu duruma getiren konulara değinmek lazım oda bizi aşıyor bizi içerden ve dışardan yönetenler türk topluplumunu maalesef ama maalesef yozlaştırarak birbirimizden özümüzden koparıyor üzgünüm yazıyı yazan arkadaşa teşekkür ederim aracı oldğun için bir teşekkürde sevgili arkadaşım necatiye
mehmet küçükakdağ

Yazarın diğer yazıları

Evrene mesaj - 26/01/2021
Evrene mesaj'
Evde kalalım… İbret alalım... - 14/05/2020
Evde kalalım… İbret alalım...'
DUYARSIZ MI? BENCİL Mİ? - 02/11/2012
DUYARSIZ MI? BENCİL Mİ?
ARKADAŞ - 20/01/2012
Hikâyenin uzun olması değil, iyi olması önemlidir.
Hayatınızda böyle bir dostunuz var mı? - 01/12/2011
Hayatınızda böyle bir dostunuz var mı?
Çıldırmak üzereyim diyorsanız. - 30/07/2011
Öyle bir zaman olur ki hayatımızda, haklılığımızı anlatamayıp çıldıracak duruma geliriz.
BİR EMEKLİ ASSUBAY HİKAYESİ - 19/07/2011
• Er kişi niyetine • Er değildi hoca efendi, Komutan Yaveriydi…
DİŞİSEL DEĞİŞİM - 01/06/2011
vıdı vıdıdan bıkanlara