Üyelik Girişi
MENÜ BAŞLIKLARI
Site Haritası
Hava Durumu
Cevat Niyazi KILINÇDEMİR
ckilincdemir@Hotmail.com
JANDARMA ASTSUBAY OKULLARI
14/05/2015
JANDARMA ASTSUBAY OKULLARI

Eski Türklerde Başbuğ, Kağan, Hakan diye anılan hükümdarlar aynı zamanda emniyet ve asayiş hizmetleriyle bizzat uğraşmışlardır. Orhun Kitabeleri'nde Yargan olarak geçen ve Hakanların emrinde, emniyet ve asayişi sağlayan bir zabıtanın bulunduğu bilinmektedir.
Selçuklularda Surta, Osmanlılarda Subaşılar, daha sonraları Zaptiyeler ve yakın tarihte Jandarma, emniyet ve asayiş hizmetlerini yürüten askeri kolluk teşkilatları olarak görülmektedirler.
Asakir-i Zaptiye Nizamnamesi'nin kabul tarihi olan 14 Haziran 1869 tarihinin 14 Haziranı alınarak, "14 Haziran 1839" tarihi Jandarma Teşkilatının kuruluş günü olarak kabul edilmiştir.
16 Şubat 1846 tarihinde Zaptiye Müşirliği kurulmuş, eyalet ve sancaklardaki Umuru Zaptiye hizmetleri doğrudan doğruya bu makama bağlanmıştır. Bu devreye, ‘Tevhidi Zabıta' (zabıtanın birleştirilmesi) devresi de denilmektedir. Zaptiye Müşirliği, bir üst seviyedeki askeri bir makam olan ‘Seraskerlik' makamına bağlanmıştır. Böylece asıl görevi iç güvenlik ve düzeni sağlamak olan ve tek elden sevk ve idare edilen yeni bir askeri zabıta sınıfı doğmuştur. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'ndan sonra Sadrazam Sait Paşa, modern bir zabıta teşkilatı kurmak için İngiltere ve Fransa'dan subaylar getirtmiş, teşkilatlanmada değişiklik yapılmış ve 20 Kasım 1879'da Seraskerlik makamına bağlı Umum Jandarma Merkeziyesi kurulmuştur.
Jandarma, 1908 yılında II'nci Meşrutiyet'in ilan edilmesinden sonra özellikle Rumeli'de büyük başarılar göstermiştir. Bunun üzerine teşkilat 1909 yılında yeniden düzenlenerek Harbiye Nezareti'ne bağlanmış ve Umum Jandarma Kumandanlığı adını almıştır.


II nci Meşrutiyetin ilanı ile birlikte Astsubayların okuldan yetiştirilmesi fikri gereği 1909 yılında çıkartılan Küçük Zabit Nizamnamesi Jandarmanın ihtiyacı gereği yurdun muhtelif yererlinde Jandarma Küçük Zabit Mektepleri açılmıştır. Daha sonra 1918 yılında bu okullar kapatılmıştır.
1918 yılında kapatılan Jandarma Küçük Zabit Okulu İzmit'te yeniden açılmıştır.
10 Haziran 1930 tarihinde 1706 sayılı Kanun çıkarılmış ve Jandarma Teşkilatı bu günkü hukuki statüsünü kazanmıştır. 1937 yılında Jandarma Subay ve Astsubay okullarını bir çatı altında toplayacak şekilde Ankara Anıttepe'de "Jandarma Gedikli Erbaş Okulu" açılmıştır.
1970 yılında Jandarma Astsubay Okulu Güvercinlik'e taşınmış "Jandarma Okul Komutanlığı"na katılmıştır. Bilahare, Beytepe'deki tesislerin tamamlanmasını müteakip, Jandarma Okullar Komutanlığı, 22 Haziran 1998 tarihinde halen bulunduğu Beytepe Kışlasındaki tesislere taşınmıştır.

Jandarma Okullar Komutanlığına bağlı olarak 30 Ağustos 2003 tarihine kadar eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdüren Jandarma Astsubay Sınıf Okulu, bu tarihten itibaren Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu adıyla yeniden yapılandırılmıştır.
Jandarma Eğitim Komutanlığının 01 Nisan 2005 tarihinde Beytepe Kışlası'na intikal etmesini müteakip, Jandarma Okullar Komutanlığı 01 Ağustos 2005 tarihinden itibaren Beytepe kışlasına tasınmıştır.

11 Nisan 2002 tarihli ve 4752 sayılı kanun yasal dayanak alınarak kurulan Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu 2003 yılında Jandarma Okullar Komutanlığına bağlı olarak Ankara Beytepe'de konuşlanmıştır.

İlk mezunlarını 2005 yılında veren Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu, iki yıl süreli "Kamu Güvenliği ve Asayişin Sağlanması" ön lisans akademik programını uygulayarak Jandarma Genel Komutanlığında astsubay olarak görev yapacak personeli yetiştirmektedir.2419 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

FİKRET YILDIZ'A     05/06/2015 00:20

SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARI YORUMLARI ;YAZILIM SİSTEMİNE GÖRE SİTE YÖNETİMİ ONAYINDAN SONRA YAYINLANMAKTADIR. YAPILAN YORUMLARA DA ANINDA ONAY VERMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR.SİTEMİZDE BÖLÜCÜ,ÖTEKİLEŞTİREN,SİYASİ,HAKARET İÇEREN YORUMLAR HARİÇ HİÇ BİR MÜDAHELE YAPILMAMAKTA VE SİSTEM GEREĞİDE YORUMLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILAMAMMAKTADIR.
Ali fazıl ULU

MESLEK HAYATINDA ASTSUBAYLAR ÇOK SIKINTI ÇEKMİŞ     04/06/2015 16:17

Fikretciğim Astsubaylar kadar meslek hayatı boyonca çok sıkıntı çekmiş ayrıntılara girilidiğinde bu kadarda olamaz denilebilecek çok yanlış uygulamalara maruz kalmış bir toplumuz. Tarihsel sürecimizi anlatırken resmi olarak bizim sınıfımızı meslekteki adlarımızı bilgi ve belgelere dayanarak anlatmaya çalıştım bunların arasında bulgurcu ve yumurtacı gibi bir deyim olmadığı için yanlış anlamalara meydan vermemek için böyle dedim. Günlerce çalıştığım bu bu yazı dizisine kendimce bir yorum yazacağım o yorum okuduklarıma bir bakış açısı getirecek. Teşekkür eder saygılar sunarım ..
Cevat KILINÇDEMİR

     22/05/2015 09:56

Niyaziciğim, ben yorum yapmadım, yıllar ca söylenen ama bir türlü yok edemediğimiz yaftayı hatırlattım, ama beğenmediysen kusura bakma,seninle ilgili bir olumsusluk yok senin emeğine sağlık,ayrıca seveyinm yada sevmeyeyim harcanan her emeğe dökülen her tere saygı duyarım
fikret yıldız

     21/05/2015 09:45

Cevatcığım benim yorumuma yakışmıyor diye yazdıktan sonra,bende sana yanıt yazdım fakat ne hikmetse bu yorumum site yöneticileri tarafından uygun görülmemişki yazımı göremedim,yanıtımda hakaret,siyasi bir göndermevs. bir şey olmamasına rağmen engelendi, ben kendimi bilerek yaptığım yorumlarırmda ideolojik ,hakaret kötü söz kullanmama rağmen sansürlenen yazının engellendiği bir sitede bir daha yorum yapmayacağım ve de sevgili devrelerim hakkında bilgi dışında kullanmıyacağım,tüm devre arkadaşlarımın bilgisine sunuyorum
fikret yıldız

BU YORUM YAKIŞMAMIŞ     19/05/2015 11:18

Fikretciğim bu yorum olmamış bize yakışmamış sen bilirsin..
Cevat KILINÇDEMİR

     14/05/2015 12:05

Bizlere bulgurcu,yumurtacı daha sonra gedikli derlerken bu bilgiler yokmuymyuş acabaki
fikret yıldız

Yazarın diğer yazıları