Üyelik Girişi
MENÜ BAŞLIKLARI
Site Haritası
Hava Durumu
Cevat KILINÇDEMİR
ckilincdemir@yahoo.com
DENİZ ASTSUBAY OKULLARI TARİHÇESİ
27/04/2015
     DENİZ ASTSUBAY OKULLARININ TARİHÇESİ    
       Türk Deniz Kuvvetlerinin tarihi XI.- XIV. Yy.  Anadolu Selçuklu Devleti ve Beylikler Dönemi  ile başlar.
Oğuz Türklerinin Orta Asya’dan Anadolu’ya göç etmeleri ve küçük Asya’da yerleşmeleri ile birlikte Türkler, denizlerle ilk kez tanışmıştır. Türk denizciliği, Barbaros Hayreddin Paşa, Kılıç Ali Paşa gibi Büyük Amiralleri, Piri Reis, Ali Macar Reis gibi evrensel deniz haritacılığının öncüleri ile Dünya Denizcilik Tarihi’ne damgasını vurmuştur.
    Sultan II.Mahmut (1808-1839), “Vaka-i Hayriye” adı ile bilinen olay sonucunda 1826 yılında Yeniçeri Ocağı’nı kapatmıştır. Bu dönemde, Kara ve Deniz Kuvvetlerinin eğitim felsefeleri ile üniformaları değiştirilmiş, aynı zamanda eğitim maksatlı olarak yurt dışına personel gönderilme süreci başlatılmıştır.  Bu yenilikler çerçevesinde, 1852 yılında, Bahriye İdadisi (Deniz Lisesi), Heybeliada’da kurulmuştur.
    Genelkurmay Başkanlığı Karargahında 1928 yılından 1949 yılına kadar Deniz Müsteşarlığı olarak temsil edilen Deniz Kuvvetleri, Yüksek Askeri Şuranın 15 Ağustos 1949 günü alınan bir kararla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı kurulmuştur.
GEDİKLİ SINIFI'NIN KURULMASI (1890)
  Deniz Kuvvetlerimizde ast komuta kademelerinde subaya yardımcı olarak önemli görevler ifa eden astsubay sınıfının tarihi uzun bir geçmişe dayanmaktadır.
   Önceleri gemilerin teknik eleman ihtiyacın karşılamak üzere deniz iklimine yakın bölgelerden gelen erler seçilmiş, bunlar sıkı bir deniz eğitiminden geçirildikten sonra sınavlarda başarılı olanlar donanmada teknik bir görev olan Gedikli Sınıfı'na alınmışlardır.
  Zamanla bu ihtiyaç daha artarak subaylarla erbaş ve er arasında görev yapacak olan "Astsubay Sınıfı"na ihtiyaç duyulmuş bu ihtiyacı karşılamak üzere Bahriye Nazırı Hasan Hüsnü Paşa 5 Şubat 1890'da Ceride-i Bahriye Gazetesinde de yayımlanan "Gedikli Sınıfı"nın açılması emrini vermiştir. Daha sonra Şura'yı Bahriye'nin 3 Nisan 1890 tarih ve 21 Sayılı Ceride-i Bahriye'de çıkan nizamnamesiyle "Deniz Gedikli Sınıfı" resmen kurulmuştur. İlk Gedikli Sınıfı 15 HAZİRAN 1890 yılında Selimiye Gemisi'nde eğitim ve öğretime başlamıştır. Ancak bir süre sonra sınıf değiştirmedeki sorunlar nedeniyle kapatılmıştır.
GEDİKLİ SINIFI'NIN YENİDEN KURULMASI (1915)
   II.Meşrutiyet'in ilanından sonra Gedikli Sınıfı'nın yeniden hayata geçirilmesi gündeme gelmiş, bu amaçla 30 Aralık 1915'te yayımlanan "Makine Çırakları Nizamnamesi" ile Makine Gedikli Sınıfı yeniden kurularak Tir-i Müjgan Gemisi'nde Şubat 1916 tarihli "Gemici Çırakları Nizamnamesi" ile de Güverte Gedikli Okulu, İclaliye Gemisi ve Muin-i Zafer Korveti'nde eğitime başlamıştır.
DENİZ SINIF OKULLARININ KURULUŞU
    Deniz Sınıf Okullarının esasını ise 1944 yılında kurulan Deniz Telsiz, Elektrik Fen Tatbikat Okulu, 1946 yılına kadar da Deniz Fen Okulu ünvanı ile Heybeliada'da kurulan müessese teşkil etmiştir. 1946 yılında Deniz Eğitim Komutanlığı teşekkül edince Deniz Fen Okulu lağv edilmiştir.
Bu tarihten sonraki değişim ve gelişmeler ise;
  1951 Yılında Güverte Sınıf Okulu, Deniz Levazım Okulu ve Makine, Elektrik, Elektronik Sınıf Okulu Komutanlığı Heybeliada'da faaliyete geçmiştir.
   1951-1952 yılları arasında Heybeliada'da faaliyet gösteren Güverte Sınıf Okulları Komutanlığı, bina ve tesisleşme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte 1952 yılında Yassıada'ya taşınmıştır,
    1953 Yılında Makine, Elektrik, Elektronik Sınıf Okulu Komutanlığı Deniz Makine Sınıf Okulu Komutanlığı adını almış ve Heybeliada'da faaliyetine devam etmiştir.
  1963 yılında Derince'ye taşınan Makine Sınıf Okulu bundan sonraki faaliyetini Derince'de devam ettirmiştir.
   1966 yılına kadar Yassıada'da eğitim öğretim faaliyetlerine devam eden Güverte Sınıf Okulları Komutanlığı, 1966- 1976 yılında Gölcük'e 1979 yılında ise Karamürsel’e taşınmıştır. 
     17 Ağustos 1999 Gölcük depreminde Makine Sınıf Okulu Komutanlığının binalarının hasar görmesi nedeniyle 6 Eylül 1999 tarihinden itibaren Altınova'ya, onarımların tamamlanmasından sonra 21 Aralık 2000 tarihinde tekrar Derince'ye taşınmıştır.
SINIF OKULLARININ KAPATILARAK DENİZ ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK OKULUNUN KURULMASI
    1 Eylül 2003 tarihinden itibaren Güverte Sınıf Okulu Komutanlığı, Makine Sınıf Okulu Komutanlığı ve İkmal Okulu Komutanlığı lağv edilerek Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı ve Kurslar Komutanlığı teşkil edilmiştir, Ancak 2003-2004 Eğitim öğretim yılında Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanının vekaletinde sınıf okulları bir yıl daha mezun vermiştir. Halen Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı Altınova ve Derince yerleşkelerin de eğitim ve öğretimine devam etmektedir.


1017 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

teşekkürler     27/04/2015 16:21

devrem belgelere dayalı bu önemli, bilgileri bizlere aktardığın için teşekkürler
Hüseyin KURT

TEŞEKKÜRLER     27/04/2015 13:59

Sevgili arkadaşım;Araştırmaların ve yazıların için teşekkürler.
Salih ÖÇAL

Yazarın diğer yazıları

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINDA ASTSUBAY OKULLARI - 27/04/2015
C
CUMHURİYET DÖNEMİNDE ASTSUBAY OKULLARI - 19/02/2015
CUMHURİYET DÖNEMİ ASTSUBAY OKULLARI
OSMANLI İMPARATORLUĞU DÖNEMİNDE ASTSUBAYLAR - 25/12/2014
OSMANLI İMPARATORLUĞU DÖNEMİNDEN ASTSUBAYLARIN TARİHİNDEN BİR KESİT 2
ASTSUBAYLARIN TARİHİNDEN BİR KESİT - 06/11/2014
MESLEĞİMİZİN GEMİŞİNİ GENEL OLARAK HERKESİN KABACA BİLDİĞİ BİR KONUYU İBRET OLSUN BU GÜNLERİMİZLE KIYASLANSIN DİYE AYRINTILI YAZMAYA ÇALIŞTIM ..SAYGILARIMLA