Üyelik Girişi
MENÜ BAŞLIKLARI
Site Haritası
Hava Durumu
Ali fazıl ULU
alifazilulu@hotmail.com
HAYVANAT BAHÇELERİNE GİTMEYİN....
14/04/2014

Hayvanat bahçelerine gitmeyin, arenada boğa güreşleri seyretmeyin demiyorum iyi ki ülkemizde o canilik yok. Sirklere de gitmeyin, sözde adı dev olan doğal yaşam ortamlarıyla kıyaslandığında hücre sayılan o adı dev akvaryumlara da gitmeyin. Evde akvaryumda balık ve de her türlü kafes kuşu beslemeyin, bahçeniz yoksa evde köpek sahibi de olmayın, görmemişlerin yaptıkları gibi yazın çocuklara hediye diye alıp kışın sokaklara salmayın,  hele hele hava olsun diye hiçbir yabani hayvanı evinizde evcilleştirmeye çalışmayın mutlak bir hayvana bakmak istiyorsanız inek, at, katır demiyorum çünkü yaşadığımız ortamda oldukça zor kedi besleyin, besleyin ki sınırlarını zorladığınızda size bunu mutlaka hatırlatacaktır.
Hayvan hakları tamam da şimdi ne saçmalıyorsun ? özellikle kuşla, balıkla ne alaka diyebilirsiniz. Önce sirklerle başlamak istiyorum o çılgınca alkışladığımız hareketleri yapan hayvanlar doğal ortamlarından koparılıp getirilmiş ve sahne arkasında günlerce açlıkla ve dayakla doğada yapmadıkları hareketleri yapana kadar işkence görmüşler ve görmeye de devam ediyorlar. o kadar belgesel izliyoruz hangi fil topun üzerinde yürüyor, hangi aslan ateş halkasından atlıyor, hangi ayı bisiklete biniyor ki. Adı dev akvaryum olan hücreleri iyice izleyin o hayvanlar camın içinde cezaevinde mahkumların volta atması gibi dönüp duruyorlar. Dünyada demokrasinin ,özgürlüğün, gelişmişliğin ilk sıralarına yerleşen ülkelerde bile hayvanat bahçelerindeki katliamı hepimiz izliyoruz. Mutlaka hayvan mı görmek istiyorsun,köyüne git.Daha fazla daha farklılarını görmek istiyorsan safari turlarında git,ama hapsetme.

Canlı canlı kürklerini yüzmek, sopalarla yavru fokları öldürmek ,araştırma yapacağız diye balinaları katletmek her birine kılıf uydurmak  canilikten de öte gaddarlıktır, sadistliktir. Bizim yaptığımız o vahşeti hayvanlar bile yapmıyor , o hayvanlar kendi karınlarını doyurmak için avlandıklarında yaptıkları bizim acı çektirmemiz yanında basit kalıyor ki onlar avlandıklarında öncelikleri hasta ve yaşlı olanlardır ve yemeleri doğal dengeyi korumak içindir, bizim gibi doyduktan sonra zevk için ise asla .

Bizler insan oğlu olarak hep uçlarda yaşamayı seçmişiz hiç o doğal dengeyi kuramamışız birde vejeteryanlarımız var ki hayvanlar canlı diye yemiyorlar herhalde bitkilerinde canlı olduğunu ilkokulda öğretmenleri hiç anlatmamış, sorun hemen cevap hazır "efendim ama bu hayvanların gözleri, kulakları, dili vardı. Yüzü gözümün önüne geliyor şimdi tenceredeki bu hayvanı nasıl yerim" boş ver nasılsa bitkinin ağzı, dili yok. Aman ha onlarla sakın tartışmaya girmeyin sizi hayvan düşmanı ilan ederler ,özellikle süslü püslü hanımlar bu işleri çok iyi organize ederler . timsah derisi çantalarıyla ellerinde pankartlarla diğer ellerinde tasmalı pahalı köpekleri ile bir numaralı hayvan hakları savunucularıdırlar, Kadıköy meydanında sık sık görürsünüz. Asıl amaç hani belki gündem boş olur da bir iki kanalda arz-ı endam ederizdir.
Evlerimizdeki akvaryumlar balıklar için hücre kelimesi bile büyük birde sizin insafınıza kalmış ne verirseniz onu yemek mecburiyetindeler,seçme hakları hiç yok. Yemlemeyi unuttuğunuzda seslerini bile çıkaramazlar amaç ne ? sadece ve sadece sizin onları izlerken zevk almanız. Muhabbet kuşlarına ,kanaryalara yani kafeste beslediğimizi sandığımız o dünya güzeli hayvanları bir de evin içine salarız uçabileceği yer en fazla bir oda genişliği, yine doğal ortamlarından uzakta demir kafesler içinde. Birde "Ama ben bu hayvanları alamasam başkası alacak" deriz işte bizi yanıltan konu bu zaten en azından siz almayın sizin aldığınız hayvanın satış için yerine konacak diğer hayvanı kurtarmış olursunuz . Başkalarının almalarına da engel olun çocuklarınızı, torunlarınızı da bilinçlendirin kimse almasın ki bu sektör kapansın o hayvanlar doğal ortamlarında dünyaya gelsinler doğal ortamlarında yaşayan o balıklar, o kuşlar binlerce diğer hayvanlar gibi özgürce doğsun, özgürce yüzsün, özgürce uçsun en az bizim olduğu kadar özgürlük onlarında hakkı. Çünkü onların yaratılış amaçları bu değil. Hep bizlere zararı gelmeyen hayvanları besliyoruz diye hapsediyoruz ama ben bir hayvan severim, illaki bir hayvan beslemem gerekiyor derseniz ,sizlere birkaç hayvan önerebilirim. Sinek, sivrisinek, bit, pire, tahtakurusu, hamam böceği hem de yemek masrafları da yok denecek kadar az.

YİNE DE SİZ BİLİRSİNİZ... 2228 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Hayvanlar     23/02/2015 07:32

devrem Sak'ın bana kızma sitedeki yazıları okuyacak fırsatım olmadı. Şunu da bilmeni isterim sitede ilk okuduğum yazı bu yazı. Çok güzel yazmışım bir doğasever olarak size Katılıyorum. Elinize sağlık
ETHEM KATMER

     02/05/2014 00:45

FAZILCIM İYİ HOŞDA BENİ DE BESLİYORLAR BANA DA NE VERİRLERSE O KADAR YİYEBİLİYORUM,BU KONUYU İNSANLARI DA DAHİL EDELİM,BİZDE MODERN HAPİSANEDEYİZ ÖYLE DEĞİLMİ?
nevzat yıldırım

HAPSETMEK TANIMAK ADINAMI?     16/04/2014 13:40

Necati; Bu konudaki senin fikrine saygı gösteriyorum mutlaka düşüncelerime katılmak zorunda da değilsin,olaya farklı bir açıdan bakalım. Canlı olarak madonna yı görmedim ,sesinide canlı duymadım. Yapsınlar demir bir kafesten meşhurlar İnsanat bahçesi,hapsetsinler bizde gidelim onları orada izleyelim tanımak adına.
Ali fazıl ULU

Haklısın Yanlız     15/04/2014 14:34

Yarışmalarda görüyoruz insanlar özellikle yeni nesil sesleri bırak hayvanların kendilerini bile tanımıyor hayvanat bahçesine bile gitmeyen köyüne nasıl gitsin köyü var mı bakalım varsa aradıklarını bulabilecekler mi?
Necati KARATÜRK

HAYVANLARI ÇOK SEVERİM AMA     14/04/2014 21:56

Benim çocukluğumun köyde her türlü hayvanların içinde geçtiği için köyümde öğrendiğim. Kedi içerde köpek dışarda bakılır beslenir diye makalemde yazmıştım yalnız evde kedi bile besleyemem çünkü hanım alışık değil ama ilerde kediyi evde denemek isterim müsaade olursa. Biz insanların para kazanmak için doğadaki canlılara yapmadığımız yok hayvanlarımıza yapılanlara başka bir açıdan bakarak hatırlattığın içn teşekkürler AFULU devrem ..
Cevat KILINÇDEMİR

sevmek     14/04/2014 15:29

arkadaş ben hayvanları severim sütünü içerim yoğurdunu yerim mangalda pişirilecek cinsini zevkle pişirir yerim eşim yemeklerde kullanır yeriz ama asla ben evcil hayvan lafını kabul etmem adı üzerinde ev sadece insanlar içindir kümesgil insan ahırcıl insan olmuyorsa evcil hayvanda olmaz
Hüseyin KURT

     14/04/2014 12:39

devrem engüzelini etçi devrem yazmış bunun üzerine söz yazmak olmaz
mehmet küçükakdağ

Bizde yok!     14/04/2014 10:21

Zaten bizim evde hayvan beslemek için hanımın iki seçenekli sorusuna tercih yapmak zorundasın!Ya ben?Ya O?Onun için bizde kedi,köpek,kuş,balık dahil bit,pire,tahta kurusu,anaburnu,danaburnu,Sarayburnu,Beykoz...beslemek yok.:))))
Mehmet ETCİ

Yazarın diğer yazıları

78 lilere MARUZATIM var.. - 19/07/2020
Maruzat.
SUÇLU SPLİTTER DEĞİLMİŞ - 05/08/2016
F
CAN YOLDAŞLARIM...MI ACABA ???? - 08/06/2016
TE
ESKİ KÖYLER, YENİ MAHALLELER.. - 08/10/2015
ESKİ
BU ARABA NİYE ÇALIŞMAZ ? - 01/09/2014
R
YARIN BAYRAM OLSUN MU? - 26/02/2014
TE
EYVAH CÜZDANIM ÇALINDI. - 05/01/2014
EYVAH CÜZDANIM ÇALINDI.
SPOR AYAKKABIM - 07/06/2013
TE
ESKİLER STAR SANIRDI - 29/10/2012
ES
 Devamı