Üyelik Girişi
MENÜ BAŞLIKLARI
Site Haritası
Hava Durumu
Hüseyin KURT
huseyinkurt59@mynet.com
MÜHİMMATÇI ASSUBAYIN KADERİ
09/09/2012

   MÜHİMMATÇI ASSUBAYIN KADERİ

    Afyon mühimmat deposunda meydana gelen el bombası olayından sonra tüm yazılı ve görsel basına baktığımızda, önüne gelen mühimmatçı olmuş.

    Bilmem hangi bilirkişi görsel basına açıklamalarda bulunuyor.

    Röportaj veriyor. Aynı bilir kişi diyorki Evet doğru söylüyor.

    Ama ben soruyorum bu nutuk çeken bilirkişi hayatında kaçdefa mühimmat nakliyatında bulunmuş, kaçdefa mühimmat depolamış, kaçdefa mühimmat bakımı yapmış, kaçdefa mühimmat imhasında bulunmuş,ve kaç kalem mühimmat zimmeti yaşamış.

    İsyanım yazılı ve görsel basına. Memlekette hiç mi mühimmatçı Astsubay yok . Mühimmatçı Astsubay vardır. Mühimmatçı Astsubay mühimmatın nakliyesini,depolanmasını, bakımını, imhasını,sayımını yapar vede zimmetini alır.

   Mühimmat Birliklerine genelde sınıf değiştirmiş subaylar veya yedek subaylıktan muvazzaf olmuş kişiler atanır.Senin mühimmatını tanımazlar! Bildikleri bir şey varsa bizim zamanımızda ST7-10B piyade eğitimi, spor ,atış talimnamesi.

   Bizi denetlemeye gelenlerde genelde muharip sınıf subaylar.Onlarda senin sınıfından bir şey bilmezler.Zaten onların istedikleri de  eğitim , spor. Geriye kalıyor bizleri idare edenler Genkur  Bşk. KKK, Kolordu Komutanı, Tüm Komutanı, Tugay Komutanı.Onlarda zaten muharip sınıftan istekleri belli; eğitim spor, atış.

   Mühimmatçı Astsubayın cumartesisi, pazarı, bayramı yoktur. Program yapamaz. Haber gelir istasyona 8 vagon mühimmat geldi diye araç varmı (yeterince yok) asker varmı(yeterince yok).Amaç  bir an önce vagonu boşaltmak.Çünkü boşatılmayan  vagon somaja girer. O bilirkişilerin anlattıkları masallar oralarda sökmez.

   Çünkü TSK bir komutan faktörü vardır. Komutan emri verir ama şartlar elverişlimi değimli önemli değil saat kaç olursa olsun. ( araç farları ile mühimmat nakliyatı,istifi çok yaptık)

   Gelelim son olaya.

   İşin gerçeğini bilmiyorum ama denetleme varmış büyük bir ihtimalle gündüz eğitim, spor, atışa devam ettiler.Muhtemelen Komutan gecede mühimmat işini halledin şeklinde emir vermiştir. Diye düşünüyorum.

   Meslekteyken ve emekli olduktan sonra karşılaştığım arkadaşların hemen hemen hepsine söylediğim bir söz vardır.

   Bu söz nedir şimdi onu açıklayayım: 

   İşin özeti ve acı olanı şu:

   Mühimmatçı hayatında bir sefer hata yapar o da son hatası olur.

 8051 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

İLK HATASINDA 25 ŞEHİT VERDİK YA BUNDAN SONRA BİR ŞEYLER DEĞİŞECEKMİ     15/09/2012 16:33

Yine acımız büyük 25 Şehitimizin ocaklarına sönmeyen bir ateş düştü ama olayın perde arkasının araştırılması bir daha bu olayların olamaması için yeni bir çıkar yolu bulunması bu emri verenlerin astlarını da dinleyeceği bir mantık geliştirilmesi lazım konuşanların anlattığnda çıkardığım sonuç ''ben bu emrederim iş biter'' mantığının değişmedikçe bu tür kazaların düzeleceğini düşünmüyorum.Bakıyorum omuzunda bol yıldızı olanlar konuşuyor laf olsun torba dolsun mantık aynı mantık değişeceği de yok ağzı olan konuşuyor...
Cevat KILINÇDEMİR

teşekkür     15/09/2012 16:01

sevgili devrem öncelikle ağzına sağlılk bir mühimmatçı olarak çok güzel anlatmışsın ama eksik olan yada atladığın şu yada yanıldığın şu biliyorsun ki hepimiz biliyoruz canlı yaşadık tsk da zabit isen her boku bilirsin asb san hiç naneden anlamazsın onun için bizim gibi branşı olan arkadaşlar ağzıyla kuş tutsa derdini anlatamaz o yüzden pek üzülmüyorum diyorum ama içimden sövmekten ağzım yoruluyor kendi kendime ya biz 20 yıl hatta öğrenciliğimizle 24 sene bu tsk da ne iş yaptık bizim konumuz uzmanlık alanımız branşimız üzerinde başkalarının ahkam kesmesi kanıma dokunuyor onun için sövmekten ağzım yoruluyor sen çok güzel özetlemişsin teferruata girmiyorum aslında anlatacak çok şey varda şehit olan arkadaşlarımın hatırına daha fazla yazamıyorum yok yere insanlar bu hayattan kopuyor allah geride kalanlarına sabır ve metanet versin tüm arkadaşlarıma sağlıklı huzurlu bir ömür diliyorum allaha emanetolun
mehmet küçükakdağ

Bilmek ve bildiğini zannetmek..     10/09/2012 16:24

Patlama sonrası TV lerde bir sürü zatı muhterem boy gösteriyor.Sivili askeri,paşası maşası!Ya kardeşim bir tanede bu işi bilen bu işin eğitimini almış bir Assubay olsun değil mi?Yok!Ama çene çok.Benim Levazımcı olarak yiyecek-giyim/kuşam malzemesi yerine el bombasından bahsetmemle bunların arasındaki fark ne?Fark şu!Onun rütbesi omuzunda benimse kolumda...
Mehmet ETCİ

     10/09/2012 09:03

Paşalar varken senin ne haddine yorum yapmak,halen rambo filimlerindeki gibi el bombasının pimini dişleriyle ısırıp çıkarılabileceğini sananlar sadece emir vermeyi bilir.Haydi mühimmat senin işindi bizler ve hatta yardımcı sınıf arkadaşlarımız bile teknik olarak hiç bir eğitim almadan zimmetinide aldık,nakliyesinide yaptık,gelen emirle kafile numarasınıda tespit ettik.Yaşıyorsak şansımızdan ömrümüz dolmadığından.
Ali fazıl ULU

Yazarın diğer yazıları

İstiklal Yolu - 09/11/2015
İstiklal Yolu
2015 toplu kamp gülcihan - 03/06/2015
2015 toplu kamp gülcihan
ALDIĞIMIZ OSİJENİN HAKKINI VERMEK - 04/07/2014
ALDIĞIMIZ OKSİJENİN HAKKINI VERMEK
HATIRALAR - 20/04/2014
HATIRALAR
KOCA ÇINAR - 13/03/2014
koca çınar
MUTLULUK - 20/02/2014
MUTLULUK
PARÇALANAN TÜRKÇE - 03/01/2014
PARÇALANAN TÜRKÇE
TOPRAK - 30/06/2013
TOPRAK
ÖZLEDİM - 10/05/2013
ÖZLEDİM
 Devamı