Üyelik Girişi
MENÜ BAŞLIKLARI
Site Haritası
Hava Durumu

KINAMAK KININDA KALSIN.

EKLEYEN:NECATİ  KARATÜRK. 
'

İnsan, arayan bir varlıktır. En kolay bulduğu ise kusurdur. Kendinde olanı örtbas ederken gösterdiği mahirliği, başkasındakini aşikâr ederken daha bir öne çıkar nedense!.. Telef olmuş bir kelbin (köpeğin) yanından geçerken "dişleri ne güzel!" diye güzelliğe odaklanmayı öğütleyen âlemlerin efendisinden örnek alması beklenen bizler, hangi sebepler manzumesi ile iyiden kötü devşirmeyi öğrendik de, beslendiği medeniyeti, besin değeri düşük zamane kurgularıyla değiştirdik?
Anne-babasından utanan, ait olduğunu telin eden nesiller, içinde bulunduğu çağa ve kendinden sonraki çağlara neyi miras bırakacağının farkında mı? Ya bizler, nerede yanlış yaptık da kendimizi şikâyet ettiğimiz bunca hayatın içinde bulduk?
Saymakla bitmeyecek dertlerimiz olsa da bir yerden başlama ihtiyacımız var diyerek "kınama" konusuna dikkat çekmek istiyoruz.
Kınayan neyi kınar, beğenmeyen ve afişe eden neyi?
Hayatı yorumlaması ve içinde yoğrulduğu ulvi değerler ile içtimai katkılar sağlaması beklenen insanımız, yanlışı ifşa ve melanet yaftası ile neyi ikameye kastetmekte?
İmar edemeyenin yıkıma memur gibi davranması kabul edilemez elbet. Dünyaya eşrefi mahlûkat olarak gönderilen insan hangi aciz hâliyle kendini yaratan Rabbinin rızasına uygun olmayacak derecede onun razı olmadığı hallerle hâl sahibi olabilir?
Geç kalınmış bir şey yok!
Alınmamış kararlarımızın sonucuna katlanmak zorunda olduğumuz düşünüldüğünde; bugün kolları sıvayıp en azından gelecekteki hayatların yeniden geleneklerine göreneklerine edep ve ahlaka uygun birer "mütedeyyin" kimseler olmasından bahsedebiliriz.
Büyükler ve önden gidenler olarak işe kendimizden başlayıp bu disiplin zincirinin ilk halkası olmaya namzet olduğumuzu ispat-ı vücut etmeliyiz.
Anne-baba çocuğunu, usta çırağını, öğretmen öğrencisini, amir memurunu iyi yönlerini taltif ederek onore etmeli, varsa kusurlarını tamamlamak adına ona bir fırsat verebilmeli ve bunu da hissettirmeli...
Bu hayat kültürünü özümseyen bireyler, kendinde aranmayan kusuru başkasında bulma gafletine düşmeyecektir. Sevilen sevmeyi, övülen övmeyi öğrenir. Bu muhakkak!..
Tolga Daver

34 kez okundu

Yorumlar

     11/11/2020 10:27

Kimseyi kınama ,kimseyi küçük görme, ben deme EGO nu yükseltme çok güzel..
mustafa ustaoğlu