Üyelik Girişi
MENÜ BAŞLIKLARI
Site Haritası
Hava Durumu

COVID-19 Tehlikesi! Sokakta elini kolunu sallaya sallaya virüs salgını yokmuşçasına gezenler var.

EKLEYEN:AFULU


ENTÜBE NEDİR 
COVID-19 Tehlikesi!
Sokakta elini kolunu sallaya sallaya virüs salgını yokmuşçasına gezenler var. Özellikle onlar okusun bu yazıyı! 
Herkes Entübe olma ile ilgili konuşuyor. Ancak bunun ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmayan çok insan var.
İnsanlar sanki entübe etmeyi ağzınıza oksijen maskesi takma şeklinde düşünüyor. Oysa bu o kadar basit bir işlem değil. 
Havalandırmada entübasyon, COVID-19 için son noktalardan biridir ve genel anestezi altında yapılan bir işlem olup, nefes alma borusuna ağızda gömülü bir tüp ile hareketsiz, genellikle baş aşağı (ventral dekübitus) bir tüp ile 2-3 hafta kalmayı içerir ve bağlı olduğu makinenin ritmik hareketleri ile solunum yaparsınız.
Doğal olarak konuşamaz, yemek yiyemez veya hiçbir şey yapamazsınız.Hissettiğiniz rahatsızlık ve ağrıda cabası! Hastanın yapay bir koma sırasında nefes alması için makineye ihtiyacı olduğu sürece tüpün toleransını sağlamak için sakinleştirici ve ağrı kesicilerin uygulanmasına ihtiyaç duyulur. Yoksa o koskoca boruyu gırtlağınızda tutmak mümkün olmayacaktır. 
Genç bir hastada bu "yumuşak tedavinin" 20. gününde kas kütlesi kaybı % 40'tır. Ve bu kas ile güç kayıplarının rehabilitasyonu 6 ila 12 ay arasında olacaktır. Ağız  travması ve hatta ses tellerinde oluşabilecek ağrıdan bahsetmeye zaten gerek yok. Sonuçta kocaman bir boru oradan çıkacak.
Hastaneye yatış süresi çok uzun değil ise o borunun çıkarılması için boğazdan tüpün çıkarılması gerekir.
Bu yüzden yaşlı veya zaten zayıf bünyeli insanlar buna dayanamazlar. Yani, ebeveynlerini, kardeşlerini, arkadaşlarını veya yakınlarını korumak için gerekmedikçe evden çıkmayın. Sokağa çıkmak zorundaysanız, maske ve sosyal mesafe kurallarına lütfen uyun! Bu işin şakası yok!


26 kez okundu

Yorumlar

Teşekkür     29/06/2020 09:10

Teşekkür ederim değerli devrem, bunu yazıyı okuyunca çevremde çok duyduğum bir sözün neden kadar doğru olduğunu anladım. {AĞZIMDA HORTUMLA GÜNLERCE YERE BAKACAĞIMA; YÜZÜMDE MASKEYLE YOLUMA BAKARIM}.
Mehmet Nejat ARAS